Zastanawiasz się, ile energii zużywa Twój telewizor w ciągu miesiąca? Czy oglądanie ulubionego serialu zwiększa Twoje rachunki za prąd? Wszystko zależy od posiadanego przez Ciebie modelu oraz częstotliwości użytkowania sprzętu. Sprawdź, ile prądu zużywa TV!
Jeżeli szukasz energooszczędnych odbiorników to koniecznie sprawdź ranking telewizorów 43 cale, który zawiera modele, dzięki którym zaoszczędzisz wiele energii. Artykuł został przygotowany przez ekspertów w tej dziedzinie, także możesz być spokojny o poziom prezentowanego tekstu.
Rodzaj telewizora ma znaczenie
Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu, ile energii zużywa Twój telewizor, jest jego rozmiar. Nasze technologiczne „okna na świat” mogą być najbardziej energochłonne ze wszystkich urządzeń rozrywkowych. Dotyczy to przede wszystkim modeli o wyższej liczbie cali – im większy ekran telewizora, tym więcej energii będzie zużywał, niezależnie od jego klasy energetycznej. Nawet najbardziej wydajny telewizor 60” nadal jest droższy w eksploatacji w porównaniu z telewizorami 30” o najniższych ocenach. Wybierając mniejszy telewizor, na ogół oszczędzasz więcej energii.
Drugim elementem wpływającym na zużycie energii jest typ odbiornika. Najczęściej wybierane telewizory z płaskim ekranem to urządzenia LED. Wykorzystują one wyświetlacz LCD z diodami LED zapewniającymi podświetlenie.
Telewizory OLED są podobne do ekranów LED i choć również wykorzystują wyświetlacz LCD, nie wymagają podświetlenia. Dzięki temu odbiorniki OLED uważa się za bardziej energooszczędne rozwiązanie. Pozostaje jeszcze telewizor plazmowy starszej generacji, który potrafi jednak zużywać stosunkowo sporo prądu.
Zużycie energii – przykłady
Energooszczędność telewizorów mierzy się w skali od A do G. Aby wiedzieć, ile prądu zużywa dane urządzenie, zwróć uwagę na wskaźnik kWh/1000h – w ten sposób obliczyć, ile będzie kosztować Cię przeciętny rok. Przeciętny, tj. oglądania telewizji około 2-3 godziny dziennie lub 19 godzin tygodniowo.
W 2022 roku średnia cena kilowatogodziny w Polsce wynosi 77 groszy.
- Przeciętny 55-calowy telewizor LED zużywa 103kWh przez 1000 godzin. Oznacza to, że cały rok oglądania po 2-3 godziny dziennie zwiększy Twój rachunek o 79,31 zł.
- Podobny 55-calowy telewizor QLED zużywa 77 kWh na 1000 godzin oglądania. W związku z tym w ciągu przeciętnego roku do działania będzie potrzebował energii o wartości 59,29 zł.
- 75-calowy telewizor LED zużywa już 171 kWh/1000h, czyli 131,67.
Czy już wiesz, ile energii zużywa Twój telewizor? Kupuj urządzenia o wysokiej klasie energetycznej i dbaj o swoje nawyki oszczędzania energii!