Czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać?

jak czytac etykiete energetyczna

Etykieta energetyczna UE to etykieta informacyjna dla domowych urządzeń elektrycznych. Została zaprojektowana, aby pomóc Ci wybrać najbardziej wydajne produkty. Celem etykiety energetycznej UE jest dostarczenie konsumentom informacji o zużyciu energii przez produkt, jego wpływie na środowisko i jego wkładzie w zmianę klimatu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile energii zużyje Twoje urządzenie, ile będzie Cię to kosztować i jaki wpływ będzie to miało na zmiany klimatyczne, musisz zadbać o swoją wiedzę na temat etykiet energetycznych.

Kiedy zaczęły obowiązywać etykiety energetyczne?

Oznakowanie ekologiczne UE jest jednym z najstarszych i najbardziej szanowanych przykładów oznakowania środowiskowego na świecie. Powstało w 1990 roku jako dobrowolny program dla produktów, usług i organizacji, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Oznakowanie ekologiczne jest również jednym z najbardziej wszechstronnych tego typu programów na świecie, z ponad 10 000 produktów, które są obecnie noszone.

etykieta energetyczna

Ważne jest, aby zrozumieć niebezpieczeństwa związane z używaniem niecertyfikowanych urządzeń. Potencjalne problemy z urządzeniami niecertyfikowanymi obejmują pożary, porażenia prądem i wybuchy, a także uwalnianie niebezpiecznych chemikaliów do powietrza.

Korzyści płynące z zakupu energooszczędnych produktów to coś więcej niż tylko oszczędność na miesięcznych rachunkach za prąd — pomagają one również zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i ostatecznie zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.

Jak czytać etykietę energetyczną?

Na produktach znajduje się wiele różnych rodzajów etykiet, ale niektóre są bardziej popularne niż inne. Istnieje etykieta „efektywności energetycznej”, która informuje ludzi, ile energii elektrycznej zużywa dany produkt w czasie, jest też etykieta „przyjazności dla środowiska”, która mówi ludziom, jak przyjazny dla środowiska jest produkt.

Etykieta podzielona jest na pięć sekcji:

  • Ocena efektywności energetycznej;
  • Rodzaj produktu;
  • Moc;
  • Pobór mocy w trybie czuwania;
  • Roczny koszt energii.

Zużycie energii przez urządzenie jest zwykle mierzone w watach (W) lub kilowatogodzinach (kWh). Oznacza to, że moc pobierana przez urządzenie jest proporcjonalna do kwadratu jego mocy znamionowej. Na przykład, jeśli masz dwa urządzenia o różnej mocy, jedno o mocy znamionowej 100 W, a drugie o mocy 200 W, to pierwsze urządzenie zużyje z czasem dwa razy więcej energii niż drugie.

Czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę